- Komerční sdělení-zpravy

Dovolená v Česku nabízí nové lokality a atrakce, potěší se zejména milovníci hradů a zámků

spot_img

Pernštejn
Nejnavštěvovanější moravský hrad dali vystavět pánové z Pernštejna jako své rodové sídlo. Do hradu se vchází čtyřmi branami přes čtyři nádvoří, která jsou chráněna dokonalým opevněním.

Prohlídka hradu nabízí několik tematických okruhů. Mezi nimi i dětskou interaktivní prohlídku „ztratila se Bílá paní“, kde nejmenší návštěvníci ve společnosti průvodce plní jednoduché úkoly a za odměnu se jim zjeví v projekci bílá paní.

Pernštejn byl slavným hradem nejen ve středověku, ale je jím iv dnešní době. Pro svoji fotogeničnost se stal vyhledávaným objektem filmařů z celého světa.

Zahrál si zhruba v padesáti filmech, pohádkách a seriálech, jako Princezna Fantaghiro, Sedm krkavců, Jak se budí princezny, Sůl nad zlato či Bathory. Pod hradem pro návštěvníky zpřístupnily i rekonstruované zahrady, které mají takovou podobu, jakou měli krátce po roce 1800.

Zábavní park Eden
Pár kilometrů od zámku se v obci Bystřice nad Pernštejnem naleznete zábavní park Eden, ráj interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Na bývalém velkostatku poznáte život našich předků a vyzkoušíte si nejrůznější lidová řemesla. V Horácké vesničce poznáte někdejší život a práci obyčejných lidí a také Panské bydlení, které vám nabídne pohled do života šlechty.

Navštívíte zvířecí farmu, kde si můžete například zajet i na koni. Atrakcí je zde i malý pivovar, kde po značkou Mittrovsky vaří pivo a také bylinková lékárna, kde si můžete uhasit žízeň nápoji ze zde vypěstovaných bylinek. Nachází se zde také Ekopavilon, kde uvidíte nejmodernější ekologické technologické vychytávky a budoucí vymoženosti. Stavba je rozdělena podle živlů na zem, vodu, oheň a vzduch.

Kunětická hora
S hradem Kunětická hora při Pardubicích je úzce spojen slavný slovenský secesní architekt Dušan Jurkovič. Ve 20. letech minulého století se totiž podílel na jeho rekonstrukci. Aktuálně zde v západním paláci, který nese jeho jméno, otevřely dvě nové interaktivní expozice. Jedna je věnována vývoji hradu a druhá samotnému Jurkoviči a jeho dílům v Čechách.

Perníková chaloupka
Pod hradem, v obci Ráby, se v bývalém loveckém zámečku nachází i Perníková chaloupka – nejstarší muzeum perníků a pohádek v Evropě. V chaloupce žije dobrá ježibaba, která naučí všechny děti a dospělé péct výborný pardubický perník. Zatímco dospělé zde zajme výklad o historii perníkářského řemesla, pro děti je připraveno putování Pohádkovým lesem po stopách Janka a Mařenky z pohádky O perníkové chaloupce. Výstavní expozice obsahují více než tisíc perníků z celé republiky.

ZOO Brno
V brněnské zoologické zahradě můžete toto léto lépe poznat Afriku. Pro své návštěvníky zde připravili festival „Africké léto“, kde jim představí nejen pestrou kulturu původních obyvatel Afriky, ale také křehkou africkou přírodu a její ochranu. Festival bude probíhat od června do srpna přímo v areálu Zoo, také ve středisku ekologické výchovy Hlídka na Špilberku a také v centru Brna v Radnické ulici. Dvě hlavní akce proběhnou přímo v areálu zahrady. U příležitosti ukončení školního roku zde dne 1. července zvou děti na akci „Z lavic rovnou do Afriky.

O program se zde postará hudební a taneční skupina Batocu i dětský orchestr Hakuna Matata. Program festivalu nabídne přednášky, workshopy, večerní přehlídky, hudbu, tanec a další aktivity spojené s tímto kontinentem. Dozvíte se, jak vypadá africká škola, naučí vás základy svahilštiny, ochutnáte africké ovoce i kávu a budete moci oslavit svátek žiraf, šimpanzů či plameňáků. Děti si vyzkouší hru na africké bubny, výrobu masajského náhrdelníku i hraček pro africká zvířata. Součástí nabídky bude také letní kino či kávové workshopy. Tyto zážitky je třeba si rezervovat kvůli omezené kapacitě.

Veltrusy
Při toulkách středními Čechami neobeďte krásný zámek Veltrusy, ležící zhruba 20 kilometrů od Prahy. Po nedávných povodních, které zámek částečně poškodily a následné rekonstrukci bude od konce června opět zpřístupněn návštěvníkům. Vybrat si budete moci z více prohlídkových tras. Uvidíte zde salon císařovny Marie Terezie, která zámek navštívila ai zde prospala, projdete se soukromými komnatami hraběcí rodiny Chotkových, kteří zde žili až do roku 1945.

Zavítáte i do zámecké laboratoře – interaktivní a multimediální naučné dílny, kde si budete moci vyzkoušet práci badatele, archeologa nebo restaurátora. Také si zde prohlédnete výstavu historických kočárů a můžete se zde i svézt areálem zámku na voze taženém zámeckými koňmi.

Minulé měsíce zkoušely naši odolnost fyzicky i psychicky. Toto náročné období však mnohé české instituce využily k tomu, aby vylepšily a zatraktivnily svoji nabídku, když se vrátíme k běžnému životu. Pro milovníky hradů a zámků připravil Národní památkový ústav hned několik novinek. Nový přehlídkový okruh zavede turisty na 24 metrů vysokou středověkou strážní věž na moravském zámku ve Vranově nad Dyjí, odkud je krásná vyhlídka na malebnou okolní krajinu.

Dvě nové trasy čekají na návštěvníky na zámku v Litomyšli, na jedné vás provedou obdobím od výstavby zámku až po polovinu 19. století, druhá připomíná jeho poslední šlechtické majitele, rod Thurn-Taxis. Výletníky dozajista zaujme i turistická premiéra zhruba 700letého gotického hradu Rychmburk ve východních Čechách, případně hrad Veveří u Brna, kde bude v červenci otevřena nová prohlídková trasa. Ta připomene posledního mužského potomka slavného švédského panovnického rodu Vasa, prince Gustava Gustavssona, který zde žil se svou manželkou a dcerou.

Můj tajný tip jsou moravské Jeseníky, kde naleznete hrady a zámky, přírodu, adrenalin, technické památky, relax v lázních, zábavu i poučení. Pár konkrétních atrakcí: Hrad Sovinec – největší moravský hrad v klíně krásné přírody. Národní přírodní rezervace Rejvíz – největší moravské rašeliniště, Zlaté Hory – původně osada, která vznikla u rýžoviště zlata, dnes skanzen. Své štěstí si můžete vyzkoušet i vy. Ruční papírna Velké Losiny – papír zde vyrábějí od roku 1596 dodnes. Nachází se zde i jeden ze 7 divů České republiky – přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, či ráj pro milovníky trailů Rychlebské stezky.

A co když se unavíte? Řešení je zde v podobě termálních lázní Velké Losiny, Priessnitzových lázní Jeseník, nebo lázní s nejčistším vzduchem v celé České republice, Karlova Studánka. Určitě potěší informace, že i toto léto bude pokračovat projekt V Praze jako doma, díky kterému při ubytování v partnerském hotelu získáváte celou řadu výhod. Doporučuji sledovat stránku vpraheakodoma.sk. Horkým tipem pro vyznavače aktivního odpočinku je cyklistická trasa Eurovelo 13, jejíž česko-rakousko-slovenský úsek Chodník železné opony byl v letošním roce vyhlášen na nizozemském veletrhu cykloturistiky „Fiets en Wandelbeurs“ nejlepší evropskou cyklostezkou roku.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora