- Komerční sdělení-zpravy

Dovolená u jezer, plavby na kánoích a skvělé cyklostezky. To vše vás čeká v Korutanech

spot_img

Ráj cyklistů
Cyklistika patří v Rakousku a zejména v Korutanech k opravdovým požitkům. Zdejší cyklostezky vedou přes sluneční údolí, podél řek i jezer. Tratě jsou výborně značené, cyklomapy jsou zdarma, k dispozici je i GPS navigace, takže určitě nezabloudíte. Známé trasy, jako je Drávská, nebo cyklotrasa Via Carinzia, opravdu stojí za sjíždění a to by vám řekli všichni, kteří je již absolvovali.

Zejména Drávská cyklotrasa, která vede podél řeky Dráva přes Itálii, Slovinsko a Rakousko se těší velké oblibě. Její celková délka je 510 kilometrů, z toho 222 se nachází v Korutanech. Přejít ji dokážete pohodlně i za čtyři dny, ale byla by škoda nezastavit se na množství míst a atrakcí, které ji dělají specifickou. Z větší části vede podél řeky, uprostřed překrásné krajiny, mezi horami a jezery ideálními i pro letní ke koupání.

Drávská cyklotrasa
Po cestě najdete i více než 50 certifikovaných hostinců, které vás budou s nadšením hýčkat specialitami alpsko-jaderské kuchyně. Jsou vybaveny nabíjecími stanicemi pro elektrokola i sušárnami vlhkého oblečení. Vydat se můžete i po cyklistické trase „Velký korutanský jezerní okruh“, ve tvaru ležaté osmičky o celkové délce 340 kilometrů. Spojuje pět korutanských regionů
a v každém z nich se nacházejí hory a jezera. Její tvar umožňuje libovolné kombinace jednotlivých úseků trasy. Pokud vás případně lákají náročnější terény, vyzkoušejte si jednu z nejkrásnějších trailových tras v Evropě, Petzen Flow Country Trail, nacházející se u hranic se Slovinskem.

Flow Country Trail
Má délku deset kilometrů a vyšlápete po ní až do výšky tisíc výškových metrů. Pokud máte v plánu vyzkoušet několik korutanských bike parků, sejde se vám Bike Card „Flow Trails Kärnten“. Je platná od května do října v bike parcích Nassfeld, Weissensee, Turracher Höhe, Bad Kleinkirchheim, Petzen a Koralpe. Krásné okolí řeky Drávy láká také na kajaking či kanoistiku. Dva zkušení milovníci vodních sportů zde stáli u zrodu projektu Drau Paddelweg.

Na trase je rozmístěno osm center vodních sportů, které nabízejí různé výukové kurzy i zapůjčení a prodej vybavení. Většina trasy od města Lienz až do Dullach/Edling – Lavamünd je vhodná i pro začátečníky a děti a její okolí lemuje krásná příroda. Plavby si můžete rezervovat na 4 úsecích s 12 etapami. Zpět na začátek jednotlivých úseků se pak dostanete díky transferu z mobilních center Drau Paddel, nebo se svezete po vlastní ose, na kole či vlakem.

Sjíždění Drávy
Koupání i adrenalin
Specifikem Korutany jsou jeho pověstná čistá jezera, kterých je zde přes tisíc a ve více z nich se dá koupat. Jejich teplota dosahuje až 28 °C. Jedním z nich je Wörthersee u Klagenfurtu, o rozloze téměř dvaceti čtverečních kilometrů. Kolem jezera se v městečkách a obcích nachází množství ubytovacích kapacit, od kempů, privátů, apartmánů, penzionů až po větší hotely. Několik má i vlastní soukromé pláže. Jezero i okolí je ideální pro sportovně-aktivní dovolenou. V nabídce jsou zde různé vodní sporty, turistika do okolí, nordic walking i cyklistika.

Jezero možná znáte iz televizního seriálu Zámek na Wörthersee, jehož děj byl sice vymyšlen, ale císařský žlutý zámek, symbol zdejších lázní ve Veldenu, zde skutečně existuje. Přístav pod zámkem je výchozím bodem pro plavby lodí, během které můžete poznávat okolí jezera z hladiny vody. Jezero si můžete prohlédnout iz vyhlídkové věže Pyramidenkogel, stojící na 400 metrů vysokém kopci. Téměř až k ní můžete vyjet autem, na samotnou věž vás za 24 vteřin vyveze výtah. Ti, co mají rádi adrenalin, se mohou dolů spustit krytým tobogánem, který je se svými 120 metry největším svého druhu v celé Evropě.

Romantickou dovolenou můžete zažít u jezera Millstätter See, u města Spittal an der Drau. Tato lokalita nabízí návštěvníkům komplet servis od koupání, možnosti túr do hor, zázemí alpského městečka Millstatt s hotýlky, penziony, obchody či pobřežní promenádou. Na mnoha místech je možné si půjčit loďku a plout po jezeře. Stejně tak můžete vyrazit na výlet po souši a zapůjčit si kolo či dokonce elektrokolo, pokud si na delší jízdy netroufáte. Kolem jezera vede cyklotrasa, která navazuje na známou Drávskou cyklostezku.

Pokud budete chtít vystřídat odpočinek u vody s procházkou v horách, vydat se můžete na jednu z více turistických tras do okolních kopců. V jeho blízkosti se nachází také nová turistická trasa Via Paradiso o délce 55 kilometrů, rozdělená na čtyři etapy, během kterých budete poznávat zdejší úžasnou přírodu.

Millstätter See
Jen kousek od města Villach naleznete jezero Faaker See s písčitými a travnatými plážemi, ideálními pro rodiny s malými dětmi. Samotná voda je tak čistá, že se dá údajně i pít. Dají se zde půjčit lodičky, šlapadla i surfy, najdete zde stánky s občerstvením a dobrou zmrzlinou. Jako téměř všude v Rakousku, i zde vás uchvátí čistota a pořádek. Nenajdete zde dokonce ani neposečený trávník.

Kolem celého jezera je cyklotrasa, po které se lidé prohánějí na kolech, koloběžkách a kolečkových bruslích. Pro milovníky turistiky se doporučuje výlet na horu Dobratsch. Dá se tam dostat i autem, případně pěšky, pokud kolo není nic pro vás. Všechny, kteří dojdou po zhruba dvouhodinovém výstupu na vrchol, odmění Dobratsch výhledy na vrcholy rakouských, italských i slovinských Alp, okolní jezera a miniaturní alpské chaloupky.

Faaker See
Kousek jižněji naleznete nejvýše položené jezero v Korutanech, Weissensee. V létě je jeho teplota běžně 24 stupňů Celsia, takže se v něm vykoupou i teplomilnější typy. Turistická střediska se koncentrují hlavně na severozápadním břehu jezera. Centrem oblasti je malé městečko Techendorf, kde se nachází také jediný most spojující oba břehy jezera. Kromě koupání se zde můžete potápět, rybařit, pronajmout si šlapadlo i loďku na elektřinu.

Hladinu zde brázdí i velkokapacitní parník MS Alpenperle, který jako první loď v Rakousku využívá hybridního pohonu. Na dovolené u jezer se vám určitě sejdou i turistické karty Wörthersee PLUS Card, Millstätter See Inclusive Card, či Gästekarte Weissensee. Ty získáte automaticky, pokud se v regionech ubytujete v partnerských ubytovacích zařízeních. Získáte s nimi různé slevy i bezplatné vstupy do různých muzeí, na koupaliště, plavby lodí, jízdy na horských drahách a pod.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora