- Komerční sdělení-zpravy

Akce Tesly klesají, důvodem má být Muskovo „divadélko“ kolem Twitteru

spot_img

Ostatní velké automobilky zaznamenaly mírný nárůst.

Za necelé dva měsíce, kdy Elon Musk 27. října koupil Twitter a prohlásil se za jediného šéfa společnosti, klesly akcie lídra na trhu s elektromobily Tesla o 28 %, uvádí CNBC.

Společnost jen toto úterý ztratila 4% z ceny svých akcií. To přimělo největšího retailového akcionáře společnosti Lea Kogwana – miliardáře a zakladatele společnosti SHI International poskytující IT služby – vyzvat představenstvo společnosti, aby „provedlo šokovou terapii zaměřenou na jejich ozdravení“: prostřednictvím zpětného odkoupení akcií.

Pro srovnání uvádíme, že ostatní velké automobilky jako Ford, GM a Volkswagen zaznamenaly v tomto období mírný růst.

Musk vyvolává kritiku Bílého domu
Musk prodal akcie společnosti Tesla v hodnotě asi osmi miliard dolarů, aby mohl financovat převzetí Twitteru. Od koupě společnosti však pravidelně zveřejňuje tvíty zaměřené na centralistické a levicové politické hodnoty. Sám jejich podporovatele popisuje jako lidi s „virem vědomí“.

Muskovy postoje vyvolaly kritiku Bílého domu a bývalého ředitele CIA Johna O. Brennana. Kristin Hullová, zakladatelka společnosti Nia Impact Capital a akcionářka Tesly, na Twitter dokonce napsala: „Tolik problémů se značkou Tesla, když představenstvo nedokáže udržet na uzdě generálního ředitele.“

K poklesu akcií společnosti Tesla přispívají také hospodářské podmínky a stárnoucí sortiment produktů. Společnost například odložila sériovou výrobu svého třířadého pickupu Cybertruck inspirovaného sci-fi. Design byl představen již v roce 2019 a výroba měla začít v roce 2021.

Čelí také obžalobám a nespokojeným zákazníkům
Minulý měsíc společnost uspořádala ve svém závodě na výrobu baterií v Nevadě akci u příležitosti spuštění dodávek svého plně elektrického těžkého nákladního vozidla Semi. Byli tam všichni generální ředitelé společnosti Tesla včetně Elona Muska, ale nikdo z nich se ani slovem nezmínil o dříve široce propagované technologii autonomního řízení, záruce dojezdu jeden milion kilometrů ani o množství vyrobených kusů.

Tesla po 5 letech předala první produkční kusy kamionů Semi
Kromě toho se společnost Tesla stala terčem negativních reakcí kvůli dlouho odkládanému poskytování samojezdící technologie prostřednictvím aktualizací softwaru do vozů svých zákazníků. Počet žalob v rámci této problematiky v USA roste a mnozí lidé chtějí zpět své peníze, nikoli aktualizace.

Společnost Tesla zatím v USA prodává své asistenční systémy pro řidiče, jako jsou Autopilot, Enhanced Autopilot a Full Self-Driving. Žádný z nich ale nezaručuje, že její elektromobily jsou dostatečně bezpečné pro to, aby mohly jezdit bez člověka za volantem, který by neustále sledoval cestu a vykonával úkoly spojené s řízením. Z tohoto důvodu je nyní společnost vyšetřována i za falešnou reklamu na tyto systémy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora