- Komerční sdělení-zpravy

SpaceX vynesl novou družici NASA. Zaměří se na vodní plochy

spot_img

Na oběžnou dráhu Země ji vynesla raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX.

Z Vanderbergovy vesmírné základny v Kalifornii odstartovala v pátek raketa s družicí SWOT, jejímž úkolem bude monitorovat prakticky všechny povrchové vody na Zemi. TASR zprávu převzala z agentury AFP.

Družici SWOT (Surface Water and Ocean Topography) společně vyvinuli experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a francouzského Národního centra kosmického výzkumu (CNES). Na oběžnou dráhu Země ji vynesla raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX.

Úkolem nové družice, vybavené sofistikovanými přístroji s vysokou citlivostí a rozlišovací schopností, bude měřit výšku hladiny jezer, řek, oceánů a dalších povrchových vodních zdrojů téměř po celé Zemi. Družice bude schopna sledovat například jezera a vodní nádrže o rozloze větší než šest hektarů, řeky širší než 100 metrů, uvádí se na webové stránce NASA.

„SWOT bude znamenat revoluční posun v porozumění pohybům vod na naší planetě,“ například oceánských proudů a vírů, uvedla ředitelka divize NASA pro výzkum Země Karen St. Germainová.

Získané poznatky podle ní pomohou při předcházení povodním v regionech s dostatkem vod a také při zajištění dostatku vody v oblastech Země postižených suchem. Vědci také doufají, že budou moci lépe prozkoumat, jak hladiny vodních zdrojů a koloběh vody na Zemi ovlivňuje postupující změna klimatu.

Družice SWOT začne provádět hydrologická měření až za přibližně šest měsíců, kdy absolvuje potřebné technické prověrky a kalibrace. Vědci budou moci prostřednictvím nové družice například monitorovat miliony jezer, přičemž dosud jich bylo z vesmíru viditelných jen několik tisíc.

SWOT bude operovat ve výšce přibližně 890 kilometrů nad zemským povrchem. Měření by měla provádět přibližně tři a půl roku, ale její životnost lze prodloužit až na pět a více let.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora