- Komerční sdělení-zpravy

Dovolená v Olomouckém kraji: krásné kočáry, skvělé pivo a syrečky, ale také lázně či unikátní elektrárna

spot_img

Region nabízí spoustu skvělých možností.

Helfstyn
Západně od Olomouce se na kopci tyčí zachovalý středověký hrad Helfštýn, který svou rozlohou patří k rozsáhlejším hradním komplexům. Jako jeden z mála hradů v Česku nebyl ve své historii nikdy vojensky dobyt. Významnou pevností byl až do roku 1656, kdy bylo jeho opevnění zrušeno a hradní zbraně byly převezeny do Olomouce. Hrad začal chátrat a na začátku 20. století už z něj byla jen zřícenina. V současné době jsou na hradě návštěvníkům zpřístupněna čtyři nádvoří, má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Z hradu se vám nabízí unikátní výhledy do okolí. Od roku 1982 se zde každý rok, poslední víkend v srpnu koná významná akce „Hefaiston“. Tehdy se zde pravidelně scházejí a své práce předvádějí umělečtí kováři z celého světa.

Čechy pod Kosířem
Malá hanácká obec se pyšní největším muzeem historických kočárů ve střední Evropě. V jeho sbírkách kromě kočárů uvidíte i postroje, lucerny a nachází se zde archiv dokumentů, tiskovin a plánů. Expozici vytvořil Václav Obr, který se jejich hledání, restaurování a opravě kočárů věnuje už přes 15 let a návštěvníky zde i osobně doprovází. Během prohlídky se mnoho dozvíte nejen o vybraných kočárech, ale také o jejich historii a restaurování. Unikátní sbírka obsahuje zhruba sto kočárů z let 1750 až 1920, pocházejících z Čech i zahraničí. Mezi nejvzácnější exponáty patří zlatá karosa vyrobená ve Francii, nebo arcibiskupský kočár, který účinkoval ve filmu o císařovně Sissi

Sbírka obsahuje také sáně, sáňky a také expozici cestovních a poštovních kočárů. Samostatnou část expozice tvoří smuteční či pohřební vozy, včetně toho největšího na světě, který měl délku 7 metrů, výšku 3,5 metru, váhu 3 tuny a pochází z dílny Václava Brožíka z Plzně. Ten je dodával na různé královské dvory, mezi nimi i na dvůr perského šacha. Součástí prohlídky je i restaurátorská dílna, ve které si můžete porovnat rozdíl mezi kočárem, který sem přišel v dezolátním stavu a zrestaurovaným kočárem.

Tradiční syrečky a pivo
V obci Velká Bystřice si přijde na své každý pivař i gurmán. Ve zdejších nově zrekonstruovaných historických pivovarských sklepech u zámku letos zprovoznily minipivovar, ve kterém začaly vařit několik druhů nového piva s názvem Tvarg. Kromě klasických ležáků zde najdete i kvašená piva jako IPA a ALE, která jsou stále oblíbenější, ale také ovocná piva. A to není všechno. Vedle piva se zde pustili i do výroby řemeslnických tvarůžků – syrečků. Navázali zde tím na historii, protože se zde kdysi syrečky vyráběly.

Výroba těchto aromatických syrečků v olomouckém regionu sahá až do středověku kdy je vyráběly téměř v každé selské domácnosti. Pod dnešním chráněným zeměpisným označením Olomoucké tvarůžky je vyrábí firma A.W., v Lošticích. Ve Velké Bystrici je vyrábějí podle původních receptur, ale v jiné variantě a s názvem Tvargle. V rámci komentované prohlídky spojené s ochutnávkou se zde můžete také seznámit s výrobou piva a syrečku. Kromě toho zde můžete absolvovat kurz čepování piva nebo se zkušeným barmanem vyzkoušet také párování piva s whisky.

Velké Losiny
Městečko je známé nejen svou stoletou lázeňskou tradicí, ale také památkami, mezi kterými vyniká budova manufaktury pro výrobu ručního papíru a zámek. Ruční papírna zde funguje již od roku 1596 a řadí se tak k nejstarším nepřetržitě fungujícím podnikům na světě. Přehlídka tohoto architektonického skvostu a Muzea papíru stojí určitě za to. Dozvíte se o historii zdejší výroby papíru, uvidíte zblízka proces jeho výroby a dokonce si budete moci dopis takového papíru sami zkusit vyhotovit. Městečko proslavil i renesanční zámek, který je spojován s největšími kouzelnickými procesy v Čechách, které zde proběhly ve 2. polovině 17. století. Na zdejším zámku se natáčel k tomu i film, Kladivo na čarodějnice.

Ve Velkých Losinách najdete také jedny z nejstarších moravských lázní, jejichž jedinečnost tkví především v léčebných účincích místní teplé sirné termální vody. Její účinky se využívají v hydroterapii k relaxaci svalstva, ohebnosti kloubů, k posilování svalstva pomocí plavání a termoregulací. K regeneraci můžete využít také služeb moderního termálního parku, jehož bazény jsou napuštěny výlučně touto léčivou vodou. Vedle návštěvy lázní vyzkoušejte i Therme park Losiny s termálními bazény, tobogány, skluzavkou i divokou řekou. Nachází se zde také několik saun a dětský koutek.

Priessnitzovy léčebné lázně
Krásná příroda Jeseníků v sobě skrývá i další lázeňský poklad. Zakladatel moderní vodoléčby Vincenz Priessnitz zde díky pozorování místní fauny objevil léčebné účinky ledové vody a již v roce 1822 v městečku Jeseník založil první vodoléčebné koupele na světě. Unikátní léčebné metody založené na střídání studené vody a tepla v kombinaci s čistým horským ovzduším pomáhají v léčbě nemocí oběhového ústrojí, dýchací soustavy, při kožních, pohybových a psychických obtížích.

V Balneoparku „vodní zahradě“, která je i zajímavým dílem zahradní krajinné architektury, si vychutnáte brodění se potůčky, vyzkoušíte Priessnitzovu lavičku, střiky či studené sprchy. V lázních si můžete dopřát také tradiční či exotické wellness procedury, masáže nebo relax v saunovém světě. Dominantou mezi lázeňskými stavbami je budova Sanatoria Priessnitz. Secesní stavba připomínající zámek, byla postavena v roce 1910 a kdysi byla největším lázeňským domem v celé monarchii. S osobou Vincenza Priessnitze, který je pohřben v mauzoleu na lázeňské kolonádě, se můžete blíže seznámit ve zdejším muzeu věnovaném jeho životu.

Dlouhé stráně
Jeden ze sedmi divů Česka. Tak nazývají přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, která patří vedle hradu Karlštejn, Pražského hradu nebo zámku Hluboká mezi nejvýznamnější české památky. Je třetí největší přečerpávající elektrárnou na světě a většina jejích objektů se nachází pod zemí. Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, dolní nádrž i impozantní horní nádrž v nadmořské výšce 1350m. na hoře Mravenečník. Součástí exkurze je také prohlídka informačního centra, kde si prohlédnete film o tomto unikátním vodním díle a také si prohlédnete i model s průřezem podzemní elektrárny.

Dlouhé stráně jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v regionu Jeseníky, proto se doporučuje si udělat na exkurzi předem online rezervaci. K elektrárně se dostanete pouze autobusovou dopravu provozovatele prohlídek, pokud návštěvníci nejsou součástí organizované skupiny s vlastním autobusem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora