- Komerční sdělení-zpravy

Míra inflace v eurozóně se opět snížila. Pokles byl výraznější, než očekávali analytici

spot_img

Jedná se o nejnižší tempo růstu inflace za čtyři měsíce.

Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na 9,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Jedná se o nejnižší tempo růstu inflace za poslední čtyři měsíce. V listopadu byla na úrovni 10,1 procenta.

Tempo růstu cen se zpomalilo druhý měsíc po sobě, přičemž pokles byl výraznější, než očekávali analytici. Ti počítali s poklesem těsně pod deset procent.

V meziměsíčním srovnání ceny v 19 zemích platících eurem klesly o 0,3 procenta.

Rychlý odhad neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, které statistický úřad zveřejní v polovině ledna.

Nejvíce rostly ceny energií
K vysoké inflaci nadále přispívaly zejména energie, které v prosinci meziročně zdražily o 25,7 procenta, což je ale výrazně méně než listopadových 34,9 procenta. V meziměsíčním srovnání energie o 6,5 procenta zlevnily.

Naopak mírně zrychlilo zdražování potravin, alkoholu a tabákových výrobků. Jejich ceny se v prosinci podle dnešního odhadu meziročně zvýšily o 13,8 procenta, zatímco v listopadu to bylo o 13,6 procenta. Neenergetické průmyslové zboží meziročně zdražilo o 6,4 procenta a služby o 4,4 procenta. To je v obou případech mírně vyšší míra inflace než v listopadu.

15procentní inflace na Slovensku
Stejně jako v předchozích měsících zaznamenaly nejvyšší inflaci pobaltské státy – Lotyšsko (20,7 procenta), Litva (20 procent) a Estonsko (17,5 procenta). Za nimi následuje Slovensko s 15 procenty.

Naopak, nejméně ceny meziročně vzrostly ve Španělsku (5,6 procenta), Lucembursku (6,2 procenta) a ve Francii (6,7 procenta).

Pod desetiprocentní hranici se po několika měsících dostala také inflace v Německu, kde klesla na 9,6 procenta.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora