- Komerční sdělení-zpravy

Mnozí klienti stále čekají na zavedení okamžitých plateb. Dočkají se ještě letos?

spot_img

Od startu takzvaných instantních plateb na Slovensku se počet podporujících bank nerozšířil.

Od 1. února si mohou klienti České spořitelny, VÚB, Tatra banky a Raiffeisen banky mezi sebou posílat mezibankovní platby během několika vteřin. Službu chtějí postupně přinést i další banky, ačkoli už nyní je známo, že to do konce roku nebude.

Velkou výhodou tohoto typu plateb je, že fungují pořád – 24 hodin denně včetně víkendů či svátků. Jelikož se Slovensko zapojilo do společného schématu okamžitých plateb, fungují iv dalších 35 zemích Evropy. Okamžité platby nabízejí také online banky jako Revolut či N26.

Fio banka to nestihne
Když Fio banka ještě v červenci avizovala, že s testy okamžitých plateb již začala, počítala s tím, že komerční start by mohla stihnout do konce kalendářního roku. Tím by předběhla i další velké konkurenty, avšak nakonec tomu tak nebude.

„Zavedení a spuštění okamžitých plateb do konce roku nestihneme. Před samotným spuštěním služby nás čeká ještě rozsáhlé testování. Spuštění okamžitých plateb je stále jednou z priorit, v současné chvíli děláme vše pro to, aby do projektu nevstoupily další, námi neovlivnitelné skutečnosti,“ přiznal Jozef Daňo z marketingu Fio banky.

Konkurence je na tom podobně
ČSOB banka rovněž uvedla, že spuštění okamžitých plateb je její prioritou a na implementaci se připravuje.

„Důvodem, proč se banka nezapojila hned v první fázi, je skutečnost, že aktuálně prochází transformačním programem a jeho součástí je i zavedení nového bankovního systému, který právě takové transakce umožní. Možnost poskytovat klientkám a klientům okamžité platby je pro nás klíčová,“ vzkázala mluvčí ČSOB Anna Jamborová. Kvůli náročnosti procesu nechce upřesňovat bližší termíny.

365.banka také tvrdí, že okamžité platby připravuje. „Bližší termín jejich spuštění, respektive další detaily jsou prozatím otevřené,“ uvedla mluvčí Linda Valko Gáliková. Součástí stejného bankovního domu je i Poštovní banka.

Konkurenční mBank vzkázala, že takové platby vnímá jako přirozený prvek v rozvoji moderních platebních metod. Rovněž však vysvětluje, že jejich start vyžaduje náročnou provozní a technickou přípravu. Aktuální prý zavedení analyzuje a dodává, že rada by se připojila „co nejdříve“.

UniCredit bank prý bude o tématu včas informovat, Prima banka se k ní nevyjádřila.

Státní pokladně projekt schválili
K poskytování okamžitých plateb se chce připojit i Státní pokladna. Vypracovala pro ně projektový záměr, který byl schválen Ministerstvem financí SR, Ministerstvem investic, regionálního rozvoje a informatizace SR (MIRRI) a Útvarem hodnoty za peníze.

\“Státní pokladna se aktuálně nachází v iniciační fázi projektu a samotné realizaci předchází příprava a modernizace IT infrastruktury, která by umožňovala provoz systémů v režimu 24/7/365,\“ uvedla specialistka pro styk s veřejností Státní pokladny Katarína Chovancová.

Kdy by novinku mohla spustit, neuvedla. Účet ve Státní pokladně však má řadu institucí – ministerstva, vysoké školy, samosprávné kraje, veřejnoprávní RTVS, Sociální pojišťovna či zdravotní pojišťovny.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora