- Komerční sdělení-zpravy

Odemykání auta pomocí skenu obličeje je realitou. Jako první jej zavádí Genesis GV60

spot_img

Díky funkci Face Connect může majitel korejského elektromobilu odemknout nebo zamknout dveře zcela bez klíče.

Sken obličeje má na starosti senzor umístěný na B-sloupku.
Všechny údaje jsou zašifrovány a uloženy přímo v autě.
Ke startování využívá elektromobil otisk prstu.
Vybavení korejského auta prošlo i několika dalšími změnami.
Vývoj přináší do automobilů stále větší počet technologií, které známe ze spotřební elektroniky. Patří mezi ně i biometrické funkce. Odemykání auta pomocí obličeje může pro někoho znít jako sci-fi, ale dnes už je to realita. Jako první na světě jej zavádí elektromobil Genesis GV60.

Korejská značka se funkcí Face Connect chlubila již před rokem, brzy ji v Evropě přinese do sériové výroby. Díky tomu budou moci majitelé tohoto typu odemknout nebo zamknout dveře zcela bez klíče (fyzického ani digitálního). Stačí k tomu sken obličeje vytvořený pomocí senzoru, který je umístěn na B-sloupku.

Při prvním použití je třeba systém nastavit v přítomnosti klasického klíče, následně již není zapotřebí. Uživatelské údaje uloží software auta v zašifrované formě. Všechny informace zůstávají přímo v něm a nejsou nikam zasílány prostřednictvím internetu, což by mohlo představovat potenciální riziko.

Startování pomocí otisku prstu i skenu očí
Toto řešení přitom není jediným biometrickým prvkem, který elektrický crossover využívá. Další se týká startování. K tomu je zapotřebí otisk prstu, k čemuž slouží senzor umístěný na centrální konzole. Spojení těchto dvou funkcí znamená vysoký komfort a zároveň bezpečnost.

Genesis nemusí při této kombinaci zůstat dlouho. Mateřský koncern Hyundai si na jaře nechal patentovat systém, při kterém je ke startování využíván sken očí. Na technologii už má automobilka pracovat šest let. Pravděpodobně je tedy jen otázkou času, kdy ji uvidíme v sériové výrobě.

Součástí vybavení typu GV60 v modelovém roce 2023 bude i alternativní řešení, které známe z mnoha jiných značek. Jedná se o digitální klíč. Ten lze nahrát do tří různých zařízení, přičemž jeho funkčnost lze časově omezit a k dispozici jsou i další limity.

Novinkou je také pokročilý systém čištění vzduchu. Genesis GV60 kromě toho dostává rozšířené náladové osvětlení a rozšířené standardní vybavení, jehož součástí je vyhřívání sedadel v obou řadách. Řidič má k dispozici také masážní funkce.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora