- Komerční sdělení-zpravy

Hyundai testuje autonomního doručovacího robota, sám umí používat i výtah

spot_img

Robot vycházející z platformy PnD prochází zkouškami v hotelu, testovat se má také v rámci rezidenčně-komerčního komplexu.

Nové zařízení koncepčně navazuje na loni uvedený typ DAL-e.
V každém rohu těla s přívětivým designem má robot jedno elektricky poháněné kolo doplněné pružením, lidarem a kamerami.
Počítačem řízený stroj s umělou inteligencí se umí vyhýbat statickým i pohybujícím se objektům, komunikovat s lidmi i odemykat některé dveře.
Korejskou značku Hyundai známe zejména díky automobilům, kromě nich však vyrábí také množství spotřební elektroniky a dalších produktů. Aktuálně vstupuje do nového segmentu. Jak firma prozradila, v Soulu testuje autonomního doručovacího robota.

Nové zařízení vychází z modulární platformy Plug & Drive (PnD), kterou Hyundai prezentoval začátkem roku. Koncepčně navazuje na typ DAL-e uvedený loni. Stejně jako on má v každém rohu jedno elektricky poháněné kolo, ale tentokrát je doplněno pružením, lidarem a kamerami.

Jelikož všechna kola jsou řízena, robot se dokáže otočit na místě. To prospívá jeho manévrovacím schopnostem. V prostoru se dobře orientuje, přičemž zvládá vyhýbání se statickým i pohybujícím se objektům. Díky obrazovce dokáže komunikovat s lidmi a rozeznávat děti od dospělých. Využívá přitom umělou inteligenci, která se učí a přizpůsobuje.

Robot má zaoblené tělo s přívětivým designem a diodovými prvky zahrnujícími imitaci očí. Jeho proporce Hyundai nespecifikoval, starší DAL-e vážil 80 kilogramů a při půdorysu 600 x 600 mm měl 1 160 mm na výšku. Novinka nemá na rozdíl od předchůdce alternativu lidských rukou.

Navzdory chybějícím rukám může počítačem řízený stroj odemykat některé dveře a používat umí dokonce i výtah. Před nastupováním do něj přitom vždy zkontroluje obsazenost. V případě nedostatečné kapacity počká, až se uvolní místo. Podmínkou fungování je možnost ovládání dveří a výtahu přes internet.

Doručuje zejména jídla a nápoje
Možnost pohybovat se vertikálním směrem v rámci budovy je důležitá, jelikož aktuálně probíhají zkoušky v luxusním hotelu Rolling Hills. Robot se tam večer od 8 do 10 stará primárně o doručování jídel a nápojů. Testovat se má také v rámci rezidenčně-komerčního komplexu na okraji Soulu, což bude součástí partnerství se společností Woowa Brothers provozující donáškovou aplikaci Baemin.

Díky svým vlastnostem se stroj značky Hyundai může pohybovat v interiéru i exteriéru, přičemž schopnost ovládat dveře a výtahy mu dává široké možnosti nasazení. Korejská společnost má od něj velká očekávání. Předpokládá, že na základě dobrých výsledků bude postupně rozšiřovat provozní hodiny i počet nasazených robotů tohoto druhu.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost. 


- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora