- Komerční sdělení-zpravy

RTVS má novou rámcovou smlouvu se státem, garantuje jí minimálně 23 milionů eur ročně

spot_img

V Machajových programových cílech zůstávají čtyři televizní okruhy.

Nová rámcová smlouva se státem na roky 2023 – 2027 přinese RTVS minimálně 23-milionovou alokaci ročně. Znění smlouvy ve čtvrtek projednala a vzala na vědomí Rada RTVS.

Státní příspěvek, jeden ze zdrojů příjmů RTVS, je určen k podpoře pro rozhlasovou a televizní tvorbu, účelové investiční projekty i zabezpečení vysílání do zahraničí.

\“Rozdíl oproti předchozí smlouvě je, že výše minimálního příspěvku je 23 milionů eur oproti 15 milionům v předchozích smlouvách,\“ uvedli zástupci managementu RTVS.

Vysvětlili, že nová rámcová smlouva rovněž zavádí nový původní program ve veřejném zájmu v oblasti audiovizuálních mediálních služeb na požádání, příspěvek může být použit i na sportovní program, ale výlučně na národní sport a mládežnický sport.

Smlouva také zavádí povinnost v souvislosti s multimodálním přístupem a národnostním vysíláním. Kontrakt rovněž RTVS zavazuje použít z celkového programového příspěvku deset procent na televizní a 20 procent na rozhlasovou výrobu regionálních programů.

V Machajových programových cílech zůstávají čtyři televizní okruhy
RTVS by si měla v následujících letech zachovat čtyři televizní okruhy a devět rozhlasových programových služeb (včetně digitálních rádií). Rozvoj jejich programu však výrazně závisí na dostatečných zdrojích a nevyhnutelné změně v nastavení financování telerozhlasu. Vyplývá to z Koncepce řízení a rozvoje RTVS a programové služby, kterou se členy svého managementu předestřel generální ředitel veřejnoprávního média Ľuboš Machaj. Materiál ve čtvrtek projednala as připomínkami vzala na vědomí Rada RTVS.

Ve vysílání televizní Jednotky avizuje dokument přípravu a začátek vysílání 2,5-hodinového ranního bloku Dobré ráno, posílit by se měla také dramatická tvorba.

\“Dvojka by měla přinášet více dokumentů i tvorby pro děti, stejně se posílí národnostní vysílání či vysílání pro zdravotně znevýhodněné, po skončení Trojky plánujeme rozšířit vysílání pro seniory,\“ dodal na jednání rady ředitel sekce programových služeb STV Vincent Štofaník. 24 se programové cíle zaměřují na posílení regionálního zpravodajství i rozšíření personálních kapacit, služba SPORT počítá s nezbytností nových způsobů vysílání i \“opětovným zabojováním o licence na vrcholné hokejové a fotbalové akce\“.

V případě rozhlasových programů se má posílit informační charakter Rádia Slovensko. Ředitel sekce programových služeb Ľuboš Černák deklaroval cíl zvrátit pokles poslechu hlavního rozhlasového programu v poslední dekádě. „Nejproblémovější je určitě ztráta téměř 35 procent posluchačů ve věku 45 – 54 let,“ upozornil Černák. Právě na tuto cílovou skupinu posluchačů by se měl program zaměřit.

Trojici digitálních rádií Pyramida, Litera a Junior by měl do roku 2026, kdy rozhlas slaví stoletici, rozšířit zpravodajsko-publicistický kanál s pracovním názvem Rádio 24.

Dokument se věnuje i posílení národnostního vysílání, kromě zvýšení televizní nabídky postupně na 480 hodin ročně se mají připravit podmínky pro rozšíření vysílacího času Rádia Patria. \“Nejprve na 18 hodin denně a na závěr střednědobého výhledu na 24-hodinové vysílání,\“ avizuje dokument. V plánech je také vytvořit plnohodnotný zpravodajský web v maďarském jazyce a vytvořit dynamickou webovou platformu v romském a rusínském jazyce.

Generální ředitel RTVS v koncepci řízení formuluje i své vize v oblasti managementu, technicko-informační infrastruktury, lidských zdrojů, komunikace i správy majetku RTVS. Efektivnější řízení má přinést změna organizační struktury zaměřená na odstranění duplicity i nadbytečných prvků a podporu užší spolupráce mezi jednotlivými sekcemi telerozhlasu.

Za mimořádně důležitou agendu považuje Machaj oblasti lidských zdrojů a péče o zaměstnance, přičemž přiznává, že v současnosti jsou „stagnující, personálně nedostatečně pokryté a ne zcela doceněné“. Avizuje hloubkový audit, který má vyvrátit nebo potvrdit informace o výrazných rozdílech v odměňování zaměstnanců na stejných pracovních pozicích v různých organizačních složkách.

Členové rady v hodnocení koncepce přizvukovali riziko programových redukcí při nezměněném financování, vyzvali proto management k pokračování intenzivních apelů na vládu a zákonodárce. V koncepci jim chybělo definování celkového cíle, ke kterému se má RTVS jako instituce přiblížit v horizontu příštích pěti let, rovněž požádali o upřesnění některých dílčích cílů. Větší pozornost v materiálu se podle nich měla věnovat možnostem Kreativních center RTVS. Management rada požádala o doplnění materiálu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora