- Komerční sdělení-zpravy

Baykar uvádí na trh nový bezpilotní letoun poháněný proudovým motorem

spot_img

Předchozí bezpilotní letadlo společnosti Baykar – Baykar Bayraktar TB2 – se výrazně projevilo ve světových konfliktech.

Turecká zbrojařská firma Baykar uvedla, že její první bezpilotní bojový letoun s proudovým pohonem ve středu dokončil svůj první let.

Tato společnost si nadále získává popularitu na celém světě; naposledy tím, že pomáhá ukrajinské armádě v boji proti ruským ozbrojeným silám, informovala tisková agentura Reuters.

Baykar zveřejnil video, na kterém je vidět, jak letadlo Kizilelma (Zlaté jablko) startuje a později se vrací na leteckou základnu, která se nachází v provincii Čorlu na severozápadě Turecka, 85 kilometrů západně od Istanbulu.

Kizilelma zvýší maximální rychlost a nosnost již existujících bezpilotních letadel v Turecku, která sehrála významnou roli iv konfliktech v Libyi a severním Iráku.

Tento nový turecký stroj poháněný proudovým motorem má podobné vnější znaky jako stíhačky páté generace. Selčuk Bayraktar – technologický ředitel společnosti Baykar – tvrdí, že Kizilelma kromě běžných misí bezpilotního letadla bude schopna vést i souboje kategorie vzduch-vzduch.

Zájem o nákup tureckých bezpilotních letadel s palebnou silou projevily Malajsie a Indonésie, přičemž 20 kusů již bylo dodáno Spojeným arabským emirátům (SAE). Baykar plánuje do dvou let dokončit výstavbu svého výrobního závodu na Ukrajině, který je jediným takovým zařízením mimo území Turecka.

Turecko po vyřazení stíhaček Lockheed Martin F-35 Lightning II z programu přestavělo svou letadlovou loď pro stroje s vertikálním vzletem, která je stále ve výstavbě, na nosič bezpilotních letadel.

Tato letadlová loď bude sloužit jako základna pro Kizilelmy a další bezpilotní letouny, které používá turecká armáda.

Předchozí bezpilotní letadlo společnosti Baykar – Baykar Bayraktar TB2 – se výrazně projevilo ve světových konfliktech, čímž se společnost Baykar dostala do světového povědomí a stala se významným výrobcem a vývozcem.

Mezinárodní poptávka po vrtulových bezpilotních letadlech společnosti Baykar prudce vzrostla po jejich nasazení v Sýrii, na Ukrajině a v Libyi, kde jejich laserem naváděné střely pomohly před dvěma lety odrazit ofenzívu ozbrojených sil podporovaných Spojenými arabskými emiráty.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora